«شناور کنترل کننده فاکتورهای شیمیایی و حیاتی آب برای ماهی‌ها» اختراع شد

photo_2020-12-15_11-52-51.jpg

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود از اختراع «شناور كنترل‌كننده فاكتورهای شیمیایی و حیاتی آب برای ماهی‌ها» توسط دانشجوی این دانشگاه خبر داد و کاربردهای آن را تشریح کرد.

سید احمد ابوالقاسمی‌فر در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در شاهرود از اختراع «شناور كنترل‌كننده فاكتورهای شیمیایی و حیاتی آب برای ماهی‌ها» توسط دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود خبر داد.

وی اضافه کرد: این اختراع توسط مقداد ابراهیم‌زاده شرمه دانشجوی مقطع دكتری علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و عضو انجمن مخترعین كشور توسط سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به ثبت رسیده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در تشریح نحوه کارکرد «شناور كنترل‌كننده فاكتورهای شیمیایی و حیاتی آب برای ماهی‌ها» عنوان کرد: این دستگاه از هوش مصنوعی بهره‌گیری می‌کند و با كمک سنسور تعبیه شده روی دستگاه اطلاعات موردنظر را دریافت كرده و سپس با استفاده از منطق فازی و اكسپرت سیستم‌ها تصمیم‌گیری توسط دستگاه انجام می‌شود.

نحوه عملکرد دستگاه «شناور كنترل‌كننده فاكتورهای شیمیایی»

ابوالقاسمی‌فر درباره کاربردهای دستگاه «شناور كنترل‌كننده فاكتورهای شیمیایی و حیاتی آب برای ماهی‌ها» عنوان کرد: این اختراع یک سیستم هوشمند برای كنترل پارامترها محسوب می‌شود که در حوزه كشاورزی، صنعت و كنترل شرایط محیطی اتاق بیمار در بیمارستان‌ها كاربرد دارد.

وی درباره نحوه عملکرد و توضیح بیشتر کاربردهای این دستگاه تبیین کرد: شناور کنترل‌کننده فاکتورهای حیاتی یک دستگاه هوشمند است که با استفاده از سنسورهای تشخیص پارامترهای محیطی، اطلاعات محیطی را دریافت و با استفاده از هوش مصنوعی تصمیم‌گیری‌های لازم را به‌صورت دستور انجام می‌دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود ادامه داد: در این اختراع از یک منطق فازی برای تصمیم‌گیری استفاده شده و نخستین کاربرد این دستگاه در یک شناور بدون سرنشین برای صنعت شیلات بوده است.

«شناور كنترل‌كننده فاكتورهای شیمیایی»؛ حلقه گمشده صنایع کشاورزی

ابوالقاسمی‌فر توضیح داد: این دستگاه حلقه گمشده بسیاری از صنایع کشاورزی است که به کنترل پیوسته وابسته هستند که می‌تواند دقت، کیفیت و بهره‌وری را به میزان چشمگیری افزایش دهد.

وی درباره دیگر اختراعات مقداد ابراهیم‌زاده شرمه به آنا گفت: اختراع دوم ابراهیم‌زاده شناور خودکار بدون سرنشین است که برای سازمان بنادر و دریانوردی کاربرد دارد و قابلیت عکسبرداری و گرفتن فیلم تا ۳۰۰ متر زیر آب و ارسال همزمان به ساحل را دارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود تأکید کرد: سومین اختراع این جوان موفق که مراحل پایانی خود را پشت سر می‌گذارد و سال آینده از آن رونمایی خواهد شد، سوند غیرتهاجمی خودکار برای شستشوی جانبازان و معلولان است که به دلیل عدم توان حرکتی دچار زخم بستر شده‌اند.

ابوالقاسمی‌فر با بیان اینکه ابراهیم‌زاده دانشجوی ترم اول مقطع دکتری رشته علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود است، تأکید کرد: این دانشجوی موفق علاوه بر این دارای مدرک مهندسی تکنولوژی نرم‌افزار است و تاکنون پیشنهاد‌هایی از چند کشور خارجی برای فروش امتیاز تولید اختراعاتش داشته، اما قصد دارد اختراعاتش را با استفاده توان شرکت‌های داخلی به تولید انبوه در بازار برساند.

 

🔗 لینک خبر در خبرگزاری آنا

 

🔗 لینک خبر در خبرگزاری ایسکانیوز

 

  • سه شنبه 16 دي 1399
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

جمعه 27 فروردين 1400 . 06:21 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی