کتاب «جهاد و نظام دفاعی در قرآن» رونمایی شد/ ۵ سال زمان برای دسته‌بندی و فصل‌بندی ۴۰۰ آیه قرآن

6.jpg

کتاب جهاد و نظام دفاعی در قرآن نوشته حجت‌الاسلام احمد نظری عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در جلسه شورای فرهنگ عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، از کتاب جهاد و نظام دفاعی در قرآن نوشته حجت‌الاسلام احمد نظری چاپ انتشارات بوستان کتاب قم در جلسه شورای فرهنگ عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود رونمایی شد.

نویسنده این کتاب که رشته اصلی و تخصصی او تفسیر و علوم قرآن است با اشاره به این نکته که تهیه این کتاب پروژه سنگینی بوده است، خاطرنشان کرد: در تهیه این کتاب که حدود پنج سال زمان صرف آن شده است، بیش از ۴۰۰ آیه قرآن دسته‌بندی و فصل‌بندی شده تا این کتاب که می‌توان گفت جامع‌ترین و منحصربه‌فردترین کتاب به‌ویژه از لحاظ فهرست است، مورد استفاده حوزویان، استادان، نظامیان و عموم مردم قرار گیرد.

نظری در فصل دوم این کتاب به علل وقوع جنگ و آثار زیان‌بار آن بر جوامع اشاره می‌کند و به این موضوع می‌پردازد که خداوند و دین اسلام و پیامبر(ص) از جنگ متنفرند. جنگ امنیت جامعه را از بین می‌برد. هرج و مرج ایجاد می‌کند. حدود ۴۰۰ آیه درباره جهاد در قرآن آمده است که به ما می‌خواهد بفهماند که جهاد جنگ هدفمند است و اینکه جهاد در واقع دفاع از خود، سرزمین، ناموس و ... است.

عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در این کتاب در پاسخ به این پرسش که از دیدگاه قرآن آیا اصالت به خشونت و جنگ است یا مهر و عطوفت و مهربانی، با استفاده از آیات قران کریم و روایات و احادیث و جنگ‌های دوران پیامبر و امامان ما که در هیچ جنگی آغازگر جنگ نبوده‌اند، ثابت کرده که اسلام و قرآن دین مهر و عطوفت و مهربانی است.

امام جمعه موقت شاهرود در پاسخ به این پرسش که این دفاع تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند عنوان کرد که قرآن می‌فرماید «با آنها بجنگيد تا فتنه باقى نماند و دين تنها از آنِ خدا شود. پس اگر (از روش نادرست خود) دست برداشتند، (مزاحم آنها نشويد) زيرا تعدّى جز بر ستمكاران روا نيست»، مشخص است که هدف اسلام از جنگ، كشورگشايى و كسب غنائم يا انتقام‌گيرى نيست؛ بلكه غرض از جنگ و جهاد در اسلام، برچيده‌شدن بساط شرک و كفر و ظلم است.

به گزارش آنا، احمد نظری نویسنده این کتاب معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود و امام جمعه موقت شاهرود است که پیش از این نیز چند کتاب با عنوان ۴۰ حدیث و ۴۰ حکایت در باب ایرانیان، اصول خبر و خبررسانی در کلام وحی، رسول سحر، مهندسی هدفمند هدایت، حریم چشم چادر و تبیین بیانیه گام دوم انقلاب از وی منتشر و عرضه شده است.

وی چندی پیش توسط اداره کل فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان معاون موفق کشوری در حوزه عملکردی انتخاب و معرفی شد.

 

🔗 لینک خبر در خبرگزاری آنا

  • پنجشنبه 06 آذر 1399
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

دوشنبه 11 اسفند 1399 . 02:20 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی