مراسم گرامی داشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس و سالروز شهادت حضرت رقیه (س)

27.jpg

✨مراسم گرامی داشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس و سالروز شهادت حضرت رقیه (س) به همت کارگروه جوانان، طلاب و دانشجویان شهرستان شاهرود به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی صبح چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۲برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، همزمان با هفته دفاع مقدس مراسم غبارروبی و تجدید میثاق با شهیدان در مزار شهدای گمنام دانشگاه‌های شهرستان شاهرود با حضور رؤسا، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های شهرستان شاهرود، طلاب و حوزویان، فرمانده و اعضای بسیج دانشجویی، فرمانده و اعضای بسیج ادارات، رئیس و کارکنان بنیاد شهید انقلاب اسلامی، اعضای جمعیت هلال احمر شهرستان شاهرود و تعدادی از مسؤولین شهرستان شاهرود برگزار شد.

این مراسم به همت  کارگروه جوانان، طلاب و دانشجویان شهرستان شاهرود به ریاست دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و با رعایت فاصله گذاری اجتماعی صبح چهارشنبه ۱۳۹۹/۰۷/۰۲و در مکانهای زیر اجرا شد.

1- مقابل مرقد شهدای گمنام دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود
2- مقابل مرقد شهدای گمنام دانشکده فنی و حرفه ای دختران
3- مقابل مرقد شهدای گمنام پردیس دانشگاه صنعتی شاهرود


در این مراسم پس از تلاوت قرآن و مداحی و مرثیه سرایی مداح اهل بیت (ع) به مناسبت سالگرد شهادت حضرت رقیه (س)، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود ضمن عرض خیر مقدم به حاضران در تجلیل مقام شهدا به ویژه شهدای گمنام و ثمرات جنگ تحمیلی به سخنرانی پرداخت.
دکتر سید احمد ابوالقاسمی فر با تأیید اینکه یقینا جنگ خرابی و ضایعات به بار می‌آورد خاطر نشان کرد: اگرچه خانواده‌های شهید و جانبازان و ایثارگران از جنگ آسیب‌هایی را متحمل شده اند، اما همانگونه که مقام معظم رهبری اشاره فرموده اند جنگ برای ما برکاتی داشته است.
وی با یادآوری این نکته که در زمان جنگ تحمیلی ابر قدرت‌های شرق و غرب و بسیاری کشور‌های دیگر عزم خود را برای تجزیه ایران اسلامی به چند کشور کوچک جزم کرده بودند تأکید کرد: همین که با این همه فشار و تنگنا حتی یک وجب از خاک کشور ما به دست بیگانگان نیافتاد نشان از پیروزی ما در این نبرد دارد.
ابوالقاسمی فر مردم ایران را مردمی قدرشناس و وظیفه شناس دانست و بر لزوم آشنایی نسل جوان با دوران جنگ تحمیلی و ثمرات ارزشمند آن و فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی آن دوران تآکید کرد و افزود: نسل امروز شاید به سختی بتوانند از خود گذشتگی و حس قدرشناسی و وظیفه شناسی مردم را در دوران دفاع مقدس درک کنند. مردمی که هرآنچه داشتند به جبهه‌ها تقدیم می‌کردند و برخی تنها با ارسال یک نوشته به رزمندگان روحیه می‌دادند.
فرمانده بسیج اساتید دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود تصریح کرد: البته جوان امروز هم همان ویژگی را دارد و هر زمانی که مقام معظم رهبری فرمان دهد این مردم همه آماده اند و به صحنه خواهند آمد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد خودباوری و اعتماد به خود تصریح کرد: ما در ابتدا حتی امکان ساخت یک سیم خاردار را هم نداشتیم و آن را وارد می‌کردیم، اما در ادامه به پیشرفت‌های علمی بزرگی دست یافتیم و توانستیم در زمینه هسته ای، هوا و فضا و صنایع موشکی زبانزد همگان شویم. هر چند تعدادی از این عزیزان توسط دشمنان به شهادت رسیدند، اما بسیاری از این دانشمندان هم اکنون در بخش‌های مختلف کشور مشغول فعالیت هستند.
رئیس ستاد دانشجویان شاهد و ایثارگر دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با اشاره به تئاتر دانشجویان و بیان شبهات و پاسخ آن‌ها اظهار کرد: نسل جوان ما نباید به خاطر فاصله زمانی با دوران دفاع مقدس از برکات آن دوران بی بهره شود بلکه باید شبهات ذهنی خود را مطرح کند و دانشگاهیان وظیفه دارند پاسخ آن‌ها را به نحو مناسب ارائه کنند. در واقع دانشگاهیان و طلاب وظیفه سنگینی برای تبیین و تشریح ارزش‌ها و آرمان‌ها دارند که در واقعیت‌های جنگ وجود دارد و لازم است در مقابل هزینه‌های میلیاردی برای تخریب ارزش‌ها دانشگاهیان در صحنه فعال باشند و شبهات را پاسخ دهند.
در این مراسم که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی برگزار شد پس از سخنان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود حاضرین در مزار دو شهید گمنام این واحد دانشگاهی حضور یافتند و با اعطای گل و قرائت فاتحه مقام شهیدان جنگ تحمیلی را گرامی داشتند.
در ادامه از یادمانی با تابلو مزین به نام شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی رونمایی شد و بلوار اصلی دانشگاه آزاد اسلامی در ورودی این دانشگاه طی مراسمی توسط رؤسای دانشگاه‌ها و مسؤولین به نام این سردار شهید نامیده شد.
حاضران سپس در قالب یک کاروان به سمت مزار شهدای گمنام دانشکده فنی و حرفه‌ای دختران شاهرود حرکت کردند و با قرائت فاتحه و ذکر صلوات با شهید گمنام دفن شده در این دانشگاه تجدید پیمان کردند و پس از آن طلاب، حوزویان، رؤسا، اساتید، کارکنان و مسؤولین دانشگاه‌های آزاد اسلامی شاهرود، دانشگاه صنعتی شاهرود، دانشگاه فنی و حرفه‌ای خواهران شاهرود، دانشگاه پیام نور شاهرود و ... در حرم شهدای گمنام پردیس دانشگاه صنعتی حضور یافتند و با اهدای گل و خواندن قرآن مقام شهیدان گمنام جنگ تحمیلی را گرامی داشتند و رؤسای دانشگاه‌های فنی و حرفه‌ای دختران و صنعتی شاهرود در تجلیل مقام شهیدان و ارزش‌های والای دفاع مقدس سخنرانی کردند.

رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود در یادمان شهدای گمنام پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین این دانشگاه اظهار کرد: ما امروز برای احوالپرسی با شهیدان اینجا جمع شدیم و اینکه یادی از عزیزانی کرده باشیم که چند دهه قبل هستی و جان خود را فدا و مردانه پیکار کردند تا امروز ما اینجا باشیم.
محمدمهدی فاتح ادامه داد: ما فقط همین چند نفر نیستیم؛ همه ملت ایران به پهنه سرزمین ایران و حتی افرادی که خارج از کشور به تمدن و فرهنگ ایران علاقه‌مند هستند، همراه ما هستند و حقیقتاً چه کسی می‌تواند یاد شهیدان را فراموش کند.
وی با تقدیم سلام به امام حسین (ع) و شهیدان کربلا و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا در هفته دفاع مقدس به فراز و فرودهای انقلاب اسلامی تا رسیدن به ۴۰ ‌سالگی اشاره کرد و گفت: ما هیچ‌گاه یاد شهیدان را فراموش نمی‌کنیم و همگی به پهنه وسعت سرزمینمان ایران همراه یکدیگر بوده‌ایم.
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود با یادآوری مراسم پرشور حاج قاسم سلیمانی خاطرنشان کرد: در حماسه‌ای که به پاسداشت زحمات و در تشییع پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی برپا شد، همه مشاهده کردند که مردم با چه وسعتی حضور یافتند و این صحنه پیکار مدام در عرصه‌های مختلف تکرار می‌شود و این قدرشناسی، نوع‌دوستی، همنوایی و همراهی است که ما را سرپا نگاه داشت.
مدافعان سلامت حماسه‌ساز شده‌اند
فاتح با بیان اینکه حماسه این روزها با پیکار مدافعان سلامت ادامه دارد و پرچم به دست آنها است و به تغییرات پیش‌آمده به‌واسطه شیوع ویروس کرونا در ابعاد مختلف کشور اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: ما ملت زنده‌ای هستیم که با پشتوانه فضای عطرآگین شهادت با تمام توان پای‌کار ایستاده‌ایم، همان‌طور که در ابتدای شیوع این بیماری ملت ما بسیجی‌وار وارد صحنه کار و همدلی شد و تلاش کرد تا کمبودها و ضعف‌های پیش‌آمده را برطرف کند.
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود بیان کرد: این همنوایی است که باعث می‌شود مدافعان سلامت برای حفظ سلامتی مردم از راحتی خود بگذرند و البته در کنار آنها، مردم هم مشارکت می‌کنند.
فاتح اضافه کرد: در روزهای نخست ماسک و مواد بهداشتی کم بود؛ اما با همت مردم و دانشگاه‌ها مردم بسیج شدند و به تولید ماسک و مواد بهداشتی در حد توان خود پرداختند؛ به‌گونه‌ای که اکنون دیگر کمبود مواد بهداشتی و ماسک و ... احساس نمی‌شود.
آماده‌سازی زیرساخت مناسب برای آموزش غیرحضوری
وی در خصوص آماده به رزم بودن ملت ایران در صحنه‌های مختلف ابراز خرسندی کرد و بهترین آرایش نظامی در شرایط کنونی دانشگاه‌ها را مهیا کردن و پیاده‌سازی زیرساخت مناسب برای آموزش غیرحضوری دانست و اظهار کرد: مجموعه دانشگاه صنعتی شاهرود بلافاصله خود را با شرایط پیش‌آمده تطبیق داد؛ به‌نحوی‌که در همه عرصه‌های کشور شاهد این پایداری و استقامت بوده‌ایم.
رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود به رونمایی از سامانه جامع آموزش مجازی (LMS) در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: آغاز سال تحصیلی جدید در قیاس با سال‌های گذشته پیشرفت‌های چشمگیری داشت و از چهار کلاس درسی نیمسال گذشته به ۲۰۰ کلاس برخط در نیمسال تحصیلی جدید توسط سامانه جامع آموزش برخط این دانشگاه ارتقا و تعداد کاربران به بیش از دو هزار نفر افزایش یافته که این نشانه آماده به رزم بودن دانشگاه و آرایش جنگی گرفتن در برخورد با معضلات و چالش‌های مختلف در کشور است.
فاتح با بیان اینکه در فضای فعلی بهترین آرایش رزمی دانشگاه‌ها آموزش غیرحضوری است، تصریح کرد: سامانه مدیریت یادگیری (LMS) تجهیز، تقویت و توسعه داده شده است و با استفاده از این سامانه می‌توان تمامی نشست‌ها، کلاس‌های تمرین و آزمون‌ها را به‌صورت برخط برگزار کرد.
وی یکی از مهم‌ترین عرصه‌هایی که هرگز نباید فراموش شود را عرصه اقتصادی دانست و تأکید کرد: ما در یک رزم اقتصادی بزرگ هستیم و همه باید تلاش کنیم که آفت‌ها و عوارض کم شود؛ شما دیدید که در همین اثنا مردم با چه سخاوتی پای‌کار آمدند و دست کسانی را که به خاطر کرونا با مشکلات اقتصادی مواجه شدند، گرفتند و این جلوه روحیه‌ای است که در دوران دفاع مقدس و در عرصه‌های دیگر هم بارها دیده‌ایم.
در ابتدای این مراسم دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود یک تئاتر نمایشی با مضمون دفاع مقدس را اجرا کردند که در این نمایش تعدادی دانشجویان شبهاتی در مورد علل جنگ و خانواده‌های شهیدان و لزوم اهمیت به موضوع جنگ تحمیلی را در کلاس مطرح کردند که استاد با طرح سؤالاتی اهمیت این نکات را برای دانشجویان و حاضرین در این مراسم تبیین کرد.

 

📽 #ویدیو مراسم گرامی داشت چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس و تجدید میثاق با شهدای گمنام و نام گذاری بلوار اصلی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود به نام سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی


🔗 لینک خبر1 در خبرگزاری آنا


🔗 لینک خبر2 در خبرگزاری آنا

🔗 لینک خبر3 در خبرگزاری آنا

🔗 لینک خبر1 در خبرگزاری بسیج

🔗 لینک خبر2 در خبرگزاری بسیج

🔗 لینک خبر3 در خبرگزاری بسیج

🔗 لینک خبر4 در خبرگزاری بسیج

🔗 لینک خبردر خبرگزاری ایلنا

🔗 لینک خبردر خبرگزاری فارس

 

  • چهارشنبه 02 مهر 1399
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

دوشنبه 29 دي 1399 . 00:34 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی