کتاب عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود رونمایی شد.

1.jpg

کتاب «اولویت بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن» نوشته دکتر علی رضوانی عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، در هشتاد و پنجمین جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهرود که با حضور امام جمعه محترم شاهرود، معاون محترم استاندار و فرماندار ویژه شهرستان شاهرود، معاون محترم فرهنگی_دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود، مسؤولین شهرستان و اعضای شورای فرهنگ عمومی شهرستان شاهرود برگزار شد از کتاب «اولویت بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن» نوشته عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود رونمایی شد.
دکتر علی رضوانی نویسنده کتاب «اولویت بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن» در این مراسم که در سالن جلسات اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شاهرود برگزار شد گفت: "استخراج نظام‌مند اولویت‌ها و مراتب ارزش‌های اخلاقی ثمرات بسیار خوبی از لحاظ روان شناختی و محتوایی می‌تواند داشته باشد. "
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در خصوص هدف از نوشتن این کتاب ابراز کرد: "یکی از مباحث مهم اخلاقی در قرآن بحث اولویت بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی است و من در این کتاب به دنبال این بودم که با اهمیت‌ترین مفاهیم و رفتار‌های اخلاقی یا منفی‌ترین و مضرترین صفات و رفتار‌های ضد اخلاقی از نظر قرآن را به منظور اطلاع و مطالعه عموم مردم واکاوی کنم. "
معاون سابق فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص ساختار کتاب ابراز کرد:" این کتاب به شکل روش‌مند در پی استخراج ارزش‌های اخلاقی و رتبه‌بندی نظام‌مند آن‌ها در قرآن و عهده‌دار تعیین مبانی نظری، شاخص‌های صوری (کمّی) و محتوایی (کیفی) اولویت‌بندی فضایل و رذایل اخلاقی در قرآن است. "
وی در ادامه در خصوص فواید مطالعه کتاب «اولویت بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن» تصریح کرد: "نتایج این کتاب در واقع به صورت کاربردی در علم اخلاق و تبلیغ دین اجرای امر به معروف و نهی از منکر، حل تزاحم‌ها و تعارضات اخلاقی و تشخیص تکالیف اخلاقی افراد و نیز پیشگیری و درمان رفتار‌های اخلاقی مضمون و هدایت آن‌ها بسیار می‌تواند مؤثر واقع شود. "
رضوانی این کتاب را راهنمای خوبی برای دو راهی‌های اخلاقی دانست و خاطر نشان کرد: "انسان در بسیاری از لحظات زندگی در وسط دو راهی قرار می‌گیرد. فلاسفه زیادی خواستند راهکار‌هایی برای روشن شدن مسیر انسان در حوزه اخلاق عرضه کنند. خلط تزاحم وظایف اخلاقی و تعارض ادله آن از جمله مواردی است که فلاسفه تا به حال نتوانستند راهکار خوبی برای انتخاب بهترین راه در دو راهی‌ها بدهند. "
استادیار گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با بیان اینکه دستیابی صحیح و روش‌مند به آموزه‌های کتاب آسمانی قرآن، با توجه به ویژگی‌های خارق العاده آن، روش‌شناسی خاص خود را طلب می‌کند تأکید کرد:"فهم درست مفاهیم ارزشمند قرآنی به تبیین دقیق و کامل مبانی، روش‌ها و مراحل فهم و تفسیر نیاز دارد. نظام اخلاقی قرآن وحدت گرایانه است. نظامی خدامحور است که ملاک و محور تمام ارزش‌ها و تمام اعمال انسان «خدای سبحان و نزدیکی به او» است. "
رضوانی در تشریح علل تألیف این کتاب تصریح کرد: "قرآن کریم جامع‌ترین و کامل‌ترین معارف وحیانی را در خود جای داده است. دستیابی صحیح و روش‌مند به آموزه‌های این کتاب آسمانی، با توجه به ویژگی‌های خارق العاده آن، روش‌شناسی خاص خود را طلب می‌کند و فهم درست آن نیز به تبین دقیق و کامل مبانی، روش‌ها و مراحل فهم و تفسیر این کتاب نیاز دارد. علوم وحیانی اگرچه در مقام ثبوت از انسجام و انتظام برخوردارند، در مقام اثبات سیری از پراکندگی را به سوی انسجام پیموده‌اند. "
وی یکی از مباحث مهم اخلاقیات در قرآن را بحث «نظام اولویت‌بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی» دانست و خاطر نشان کرد: "کشف و استخراج این اولویت‌ها و مراتب در هر زمینه‌ای، امری معقول بوده و در حوزه اخلاق اسلامی نیز پسندیده است. اولویت در لغت به معنای تفوّق، رجحان، برتری و افضلیت است؛ یعنی اهمیت و برتری یک شیء (یا بیشتر) از میان دو یا چند شیء دیگر. مراد از اولویت در فضایل اخلاقی یا مراتب در رذایل اخلاقی، این است که با اهمیت‌ترین مفاهیم و رفتار‌های اخلاقی، یا منفی‌ترین و مضرترین صفات و رفتار‌های ضد اخلاقی از نظر قرآن را با توجه به ملاک‌هایی که ارائه می‌دهیم، با تلفیق روش‌های «نقلی» و «تحلیلی» به دست آوریم. البته با توجه به اختلاف در ملاک بین ارزش‌ها و اختلاف در شرایط موجود، و گستردگی نظام ارزشی اسلام و تنوع نظامات، بیان سلسله مراتب این نظام گسترده ارزشی، کاری بس دشوار و طاقت فرساست. اما مسلما برخی از این ارزش‌ها در رتبه بالاتری قرار دارند. "
رضوانی با بیان اینکه تاکنون درباره نظام اولویت‌بندی و مراتب فضایل و رذایل اخلاقی در قرآن، مقاله یا پایان‌نامه‌ای نیز نوشته نشده است تصریح کرد: "با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد درباره چگونگی دسته‌بندی فضایل و رذایل اخلاقی در قرآن، مدل‌ها وشیوه‌هایی مطرح شده است علماء و مفسران و فق‌های بزرگ اسلام تاکنون آثار و کتب ارزشمندی در جهت گسترش و ترویج علم و دین نگاشته‌اند که همه این‌ها در جای خود بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است، اما متأسفانه از مسأله «معیار اولویت‌بندی و مرتبه‌بندی اخلاقیات»، گرهی را نمی‌گشایند. عموماً این کار‌ها ناظر به دسته‌بندی ارزش‌های اخلاقی است و نه اولویت‌بندی و اصلی و فرعی کردن آنها. تا جایی که نگارنده جستجو کرده، در هر حال پرسش‌هایی از این دست که «نظام رتبه‌بندی و مراتب فضایل و رذایل اخلاقی در قرآن چیست؟» و «بر اساس چه ملاک‌هایی این نظام از آیات قرآن استفاده می‌شود؟» نگارنده را بر آن داشت تا در جهت روشن شدن پاسخ این مسئله، به یاری خدا و با استفاده از هنمود‌های ارزنده استادان و دانشمندان حوزه علوم قرآن و اخلاق، گامی هر چند کوتاه، ولی در حد توان بردارد. "
شایان ذکر است کتاب «اولویت بندی و مراتب ارزش‌های اخلاقی در قرآن» به قلم علی رضوانی توسط نشر معارف در ۲۴۸ صفحه با قیمت ۴۵۰۰۰۰ ریال در دفتر نشر معارف چاپ و منتشر شده است.

🔗 مشروح خبر در خبرگزاری ایبنا

🔗 لینک خبر کامل در خبرگزاری آنا

🔗 لینک خبر کامل در خبرگزاری بسیج 2

🔗 لینک خبر کامل در خبرگزاری بسیج 1
 

  • سه شنبه 18 شهريور 1399
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

سه شنبه 04 آذر 1399 . 06:35 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی