امام جمعه موقت شاهرود در گفتگو با آنا: بیماری کرونا برای اهل توحید آزمون است/ لزوم شکرگزاری، صبر و دعا در امتحان الهی

8.JPG

تاکید عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود در مورد بیداری مردم در تبلیغات سوء دشمنان و لزوم هوشیاری مردم در مورد ویروس کرونا

 ویروس کرونا که چند مدتی است به هر دلیل و از هرکجا بسیاری از کشورها و مردمان ازجمله کشور و مردم عزیز ما را گرفتار خود کرده است موضوع بحث داغ این روزهاست. در همین خصوص خبرنگار خبرگزاری آنا در شاهرود پس از مصاحبه با معاون علوم پزشکی استان سمنان و طرح سؤالات پزشکی و تخصصی در این حوزه مصاحبه ای نیز با معاون فرهنگی_دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود ترتیب داده است تا نگاه غیرمادی و معنوی به این پدیده مورد توجه قرار داده شود. حجه الاسلام والمسلمین دکتر احمد نظری عضو هیأت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود و معاون فرهنگی و دانشجویی این دانشگاه است. حجه الاسلام نظری که امام جمعه موقت شاهرود نیز می باشد صاحب تألیفات زیادی در زمینه های مذهبی و فرهنگی است. در ادامه متن مصاحبه با وی آمده است.

🔹آنا: سلام ضمن عرض تبریک ولادت مولای متقیان حضرت علی(ع) و بزرگداشت روز مرد نظر شما در خصوص نحوه برخورد با بیماری شیوع یافته اخیر در کشور چیست؟

دکتر نظری: من هم ضمن عرض سلام این عید فرخنده را به همگان تبریک و تهنیت عرض می کنم. در خصوص بیماری نامیده شده با عنوان کوید 19 که مدتی است مردم جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند به زعم اینجانب دو راه جهت پیشگیری و درمان وجود دارد این دو راه باید با هم و همزمان با هم باشد :یکی عمل به توصیه های متخصصان وزارت بهداشت و درمان، پزشکان و اهل فن و رعایت همه نکات بهداشتی و علمی است و دیگری توجه به دعا به درگاه الهی و توسل به پیامبر صلی ا... علیه و آله و عترت پاکش و شکرگزاری به درگاه پروردگار و صبر و شکیبایی در برابر امتحانات و ابتلاهای هر زمان. به بیان دیگر مردم ایران و همه اهل توحید در جهان باید به بیماری پدید آمده که در طول تاریخ مشابه های فراوانی هم داشته به چشم آزمون نگاه کنند.

🔹آنا: آیا در این خصوص مصداقی هم وجود دارد که بتوان به صورت مستند به این بحث پرداخت؟

دکتر نظری: بله البته. در این باره قرآن کریم در آیات 82 و83 سوره مبارکه انبیاء(ع) در خصوص مبتلا شدن حضرت ایوب علیه السلام به مریضی های سخت و متعدد، نکاتی نقل فرموده که توجه به آن برای سلامت روانی اجتماعی عصر حاضر و مبتلا شدن جامعه به ویروس کرونا و مشکلات پیش آمده ضروری می باشد.  "وَ أَيُّوبَ إِذْ نادي‏ رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَ أَنْتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمينَ* فَاسْتَجَبْنا لَهُ فَکَشَفْنا ما بِهِ مِنْ ضُرٍّ وَ آتَيْناهُ أَهْلَهُ وَ مِثْلَهُمْ مَعَهُمْ رَحْمَةً مِنْ عِنْدِنا وَ ذِکْري‏ لِلْعابِدينَ"  "(و به یاد آر) ایوب را هنگامی که پروردگارش را ندا کرد که همانا مرا بیماری و شدت و آسیب رسیده و تو مهربانترین مهربانانی. پس ما(دعای) او را اجابت کردیم و شدت و آسیبی را که در او بود برطرف کردیم و کسان او را (که با حوادث از بین رفته بودند) و نظیر آنها را همراهشان به او عطا کردیم، تا رحمتی براو کرده باشیم و تذکری باشد برای پرستش کنندگان(صابران دیگر)."

در این ارتباط شخصی از امام صادق علیه السلام پرسید بلایی که دامنگیر ایوب شد برای چه بود؟ امام فرمود:" بلایی که بر ایوب وارد شد به خاطر این نبود که کفران نعمتی کرده باشد؛ بلکه برعکس؛ به خاطر شکر نعمت بود که ابلیس بر او حسد برد و به پیشگاه خدا عرض کردکه او به این خاطر این همه شکر نعمت تو را به جا می آوردکه زندگی وسیع و مرفهی به او داده ای، اگر مواهب مادی دنیا را از او بگیری، هرگز شکر تو را به جا نخواهد آورد."

 خداوند برای اثبات این مطلب که چنین نیست و این سندی باشد برای همه پیروان حق به تدریج همه آنچه نزد ایوب بود مانند اموال، فرزندان، همسر، زراعت، گوسفندان و تمامی نعمت ها را از او گرفت و در مقابل بیماری های سخت و شدید و متعدد و طولانی به او داد؛ ولی ابلیس و دیگران مشاهده کردند این حوادث نه تنها از شکر ایوب(ع) کم نکرد، بلکه بر شکر او افزوده شد. تا اینکه جمعی از رهبانان به دیدن او آمدند و گفتند: بگو ببینیم تو چه گناه بزرگی کرده ای که چنین گرفتار شده ای؟ و به این ترتیب شماتت و سرزنش این و آن آغاز شد و این امر بر ایوب(ع) گران آمد و فرمود: به عزت پروردگارم سوگند که من هیچ لقمه غذایی نخوردم مگر این که یتیم و ضعیفی بر سفره با من نشسته بود، و هیچ طاعت الهی پیش نیامد مگر این که سخت ترین برنامه آن را انتخاب کردم. در این وضعیت ایوب(ع) که از عهده تمامی امتحانات در مقام شکیبایی و شکرگزاری و به خوبی بر آمده بود؛ زبان به مناجات و دعا گشوده و حل مشکلات خود را با تعبیری بسیار مودبانه و خالی از هرگونه شکایت از خدا خواست. در این هنگام درهای رحمت الهی گشوده شد؛ مشکلات به سرعت بر طرف گشت و نعمت های الهی، افزون تر از آنچه بود، به او رو آورد. خداوند فرزندان اورا زنده کرد و علاوه برآن، فرزندان دیگری نیز به او داد."(تفسیر قمی،ج 2،ص 241-239)

🔹آنا: چگونه مصائب و بلاهای وارد شده بر حضرت ایوب(ع) و نحوه برخورد آن حضرت با شرایط برای وضعیت فعلی ما قابل استفاده است.

دکتر نظری: از نظر من می توان از مطالبی که مطرح شد برای شرایط فعلی بهره زیادی گرفت. در این راستا توجه به چند مطلب در رابطه با ویروس کرونا ضروری است:

  1. برای رفع بیماری های شدید و اجتماعی باید در درجه اول از خداوند مهربان یاری جست، همانگونه که حضرت ایوب(ع) خالصانه از خداوند خواست و اجابت شد و همه نعمت های از دست رفته هم به او بازگشت.
  2. این حوادث مانند ویروس کرونا به همان اندازه که ممکن است بلا باشد ممکن است وسیله امتحان الهی باشد و در امتحانات الهی باید راه بندگی خدا و راه صبر و شکر را در پیش گرفت.
  3. سرزنش و شماتت و تبلیغات سوء دشمنان بر ناکارآمدی نظام اسلامی؛ تمسخر دین؛ معنویت؛ توسل به اولیاء خدا(ع) و هجمه علیه مراجع و علما و ادعیه و زیارات امری نیست که تازگی داشته باشد؛ بلکه همواره وجود داشته است. مانند شماتت علیه حضرت ایوب پیامبر(ع) که دشمن سعی کرد او را آلوده و مقصر جلوه دهد. الان هم دشمن از هر فرصتی علیه نظام اسلامی ما به دلیل مواضع ضد استکباری آن سوء استفاده می کند و با هجمه های سنگین در فضای مجازی سعی بر تخریب دارد.
  4. پیروزی از آن کسانی است که با خدا و اهل حق؛ صبر و شکر باشند و از آن کسانی است که در حوادث سخت او را می خوانند و برای فرج تلاش می کنند.

🔹آنا: در پایان اگر سخنی باقی است و یا امکان جمع بندی مباحث وجود دارد بفرمایید.

دکتر نظری: بله همانگونه که بیان شد علاوه بر این که ما باید رعایت مسائل بهداشتی را کنیم و دستورات متخصصین حوزه پزشکی را مد نظر قرار دهیم اما شرایط پیش آمده را باید به چشم یک ابتلا دید و لازم است که ما با صبر و هوشیاری در برابر وسوسه های شیطان مقاومت کنیم و خود را نبازیم و به خاطر چنین مسأله ای اعتقادات خود را از دست ندهیم. چرا گه همانگونه که صحبت شد حتی معصومین هم دچار بیماری می شده اند و این معاذ الله به معنی روی گرداندن خدا از ایشان نبوده است.

🔹آنا: سپاسگزارم. من هم برای شما و همه خدمتگزاران در دانشگاه آزاد اسلامی و کارکنان و اساتید و دانشجویان و خانواده های ایشان آرزوی سلامتی و ارزشمندی را دارم.

 

لینک مصاحبه خبری در خبرگزاری آنا

لینک خبر در خبرگزاری بسیج

  • دوشنبه 19 اسفند 1398
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

چهارشنبه 18 تير 1399 . 15:22 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی