امام‌جمعه شاهرود: دانشگاه آزاد اسلامی در دوران دیوارهای بلند کنکور به داد مردم رسید

امام‌جمعه شاهرود: دانشگاه آزاد اسلامی در دوران دیوارهای بلند کنکور به داد مردم رسید

امام‌جمعه شاهرود گفت: «در دورانی که جمعیت زیادی در شهرها تقاضای دروس عالیه داشتند و پشت دیوارهای بلند کنکور بودند دانشگاه آزاد اسلامی توانست فراز و نشیب‌هایی که وجود داشت را کنار بگذارد و به داد مردم برسد.

حجت‌الاسلام‌ عباس امینی در دیدار اعضای هیات‌رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود افزود: «بحمدالله یک کارنامه خوبی از دانشگاه آزاد اسلامی در این شهرستان هم به چشم می‌خورد.»

امینی خواستار نگاه دانشگاه‌ها به مباحث عملی و کاربردی جامعه شد و اظهار کرد: «باید جوانان و دانشجویان را از تئوری و تئوری پردازی و از مدرک‌گرایی نجات بدهیم. این آفتی بود که به جان جامعه افتاد. البته به نظر من این آفت از تربیت خانه و خانواده شروع شد تا به حوزه‌های تربیتی‌مان رسید.»

امام‌جمعه شاهرود بیان کرد: «درعین‌حال به دلیل آن کثرت ها و رعایت نکردن کیفیت‌ها ما مدرک دار کم‌سواد در خروجی دانشگاه‌هایمان زیاد داریم نه دانشگاه آزاد بلکه بقیه دانشگاه‌هایمان هم همین است و نکته‌ای که لازم است بگویم این است که الآن دیگر باید به سمت کیفیت برویم مخصوصاً که جمعیت دانشجویی کم شده است. برای کیفی سازی آینده کشورمان هم در حوزه و هم در دانشگاه به انسان‌های کار بلد نیاز داریم. اگر ما بخواهیم مرجعیت علمی پیدا کنیم در افقی که مقام معظم رهبری هم اشاره فرمودند واقعاً این نحوه درس خواندن کافی نیست. اساتید بزرگوار هم باید دقت داشته باشند که یک دورانی ایران و اسلام مرجعیت علمی داشت و با تلاش بیشتر ما می‌توانیم به آن مرجعیت برگردیم و این لازمه‌اش کیفی سازی است.»

وی ادامه داد: «نکته دیگر اینکه مدرک دانشگاهی باید با عمل و عمل‌گرایی و تربیت عملی همراه باشد تا پاسخ لازم را به جامع بدهد.»

امینی تصریح کرد: «بعد دیگر در دانشگاه‌ها مباحث فرهنگی است درعین‌حال این فرصتی است برای دانشگاه که با این تعداد جوان در کنار هم، در کنار کارهای علمی، بخش فرهنگی هم موردتوجه قرار گیرد. باید توجه داشت که این جوانان همه نزد ما امانت‌اند لذا اگر متخصص غیر متعهد بار بیایند شاید مفید برای خودشان و یا حتی برای تشکیل خانواده هم نباشند لذا در این فرصت هم باید حداکثر استفاده بشود.»

وی با اشاره به شعار سال مقام معظم رهبری اظهار کرد: «به نظر من یکی از جاهایی که می‌توانیم به این شعار عمل کنیم و شعار ندهیم و عمل کنیم دانشگاه‌هاست و خریدهایی که در آن‌ها صورت می‌گیرد که باید خریدها داخلی باشد. سال قبل هم گفتیم کالاهای بومی‌مان را ترجیح می‌دهیم تا چرخه اقتصاد خودمان بچرخد. البته یک نقصی که در جلسه‌ای که در این رابطه داشتیم اعلام شد این بود که دست‌اندرکاران اعلام می‌کردند که ما بانک اطلاعاتی برای کالاهای ایرانی و بومی نداریم که ببینیم مثلاً در شهرمان چه کالاهایی هست و این نقص بزرگی است.»

حجت‌الاسلام‌ امینی با تأکید بر امیدبخشی در جامعه گفت: «مطلب دیگری که باز رهبر انقلاب سال‌هاست که تأکیددارند و شما در دانشگاه‌ها هم در تحقق آن بسیار نقش دارید امیدآفرینی است. ببینید ما مشکلات دارم ولی مشکلات را بیش‌ازحد گاهی خودمان بزرگ می‌کنیم. واقعیت‌هایی هست قبول داریم ولی موتور محرکه جوان به سمت پیشرفت و امید داشتن است. اساتید بزرگوار باید در کنار درسشان این امیدآفرینی برای آینده کشور را فراموش نکنند.»

در این جلسه دکتر سید حسین بدیعی رئیس واحد شاهرود گزارشی را از عملکرد یک‌ساله دانشگاه و حوزه‌های معاونتی ارائه کرد و با تأیید پیشنهاد‌های امام‌جمعه، شعار امسال را فرا روی دانشگاه دانست که باید حتماً در مجموعه دانشگاه اجرایی شود.

  • دوشنبه 27 فروردين 1397
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

جمعه 02 فروردين 1398 . 23:21 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی