مدیرگروه حقوق واحد شاهرود : اخلاق حرفه‌ای در رشته حقوق حرف اول را می‌زند

مدیرگروه حقوق واحد شاهرود : اخلاق حرفه‌ای در رشته حقوق حرف اول را می‌زند

مدیر گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود معتقد است که اخلاق حرفه‌ای بویژه در رشته حقوق می‌تواند حرف اول را بزند.

دکتر حسین قربانیان در حاشیه جشن دانش‌آموختگی دانشجویان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود در توصیه‌ای به دانش‌آموختگان حقوق اظهار کرد: «باید بگویم اگر سراغ قضاوت می‌روند عشق خدمت به مردم داشته باشید و به‌عنوان شغل به آن نگاه نکنید و اگر هم می‌خواهند وکالت کنید وکیل حق باشید نه وکیل موکل و ببینید حق با کیست.»

وی در پاسخ به این سوال که چه ملاکی در رشته حقوق به‌عنوان اصل محسوب می‌شود؟ گفت: «طبیعتاً ما انسان‌ها زمانی اشرف مخلوقات می‌شویم که علم و دانشمان مزین به زیور تفکر و عقل بشود. این نعمتی است که ما را در انتخاب مسیر صحیح و غلط مخیر می‌کند. طبیعتاً آنچه ما را متمایز می‌کند نحوه زندگی کردن است و حیات و ممات دست ما نیست. آنچه دست ماست عرض زندگی است و عرض زندگی هم برمی‌گردد به آن اخلاق، تعقل و یادگیری امور.»

قربانیان ادامه داد: «آنچه در رشته حقوق به نظر بنده حرف اول را می‌زند اخلاق حرفه‌ای است. از یک استادی پرسیدند که اگر شما به یک فرهیخته و دانش‌آموخته خودت یک نمره بدهی ملاکتان چگونه است؟ گفت به او 2 می‌دهم گفتند چرا؟ گفت طبیعتاً اول از اخلاقش می‌پرسم، اگر اخلاقش خوب بود به او 2 می‌دهم، اگر علمش خوب بود یک صفر می‌گذارم جلویش، اگر مهارتش خوب بود یک صفر دیگر و به همین ترتیب گفت و گفت تا در آخر گفت آن صفرها زمانی معنی پیدا می‌کند که آن 2 باشد. بنابراین اخلاق حرفه‌ای مخصوصاً در رشته حقوق می‌تواند حرف اول را بزند و تا زمانی که در کنار آموزش آکادمیک و کلاسیک نباشد به‌هیچ‌عنوان نمی‌تواند خودش را نشان دهد.»

این شبهه برای دانش آموختگان ایجاد نشود که با داشتن مدرک کارشناسی و لیسانس حجت را تمام کرده و تمام دانش حقوق را فراگرفته‌اند. حقوق، علم بروزی است و طبیعتاً اگر خود را بروز نکنند از قافله عقب می‌مانند چراکه قوانین ما اکثراً قدیمی هستند
 
 

مدیر گروه حقوق دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود با تاکید بر اینکه رشته حقوق هم نیازمند بروزرسانی برای دانش‌آموختگان آن است، اظهار کرد: «این شبهه برای دوستان ایجاد نشود که با داشتن مدرک کارشناسی و لیسانس حجت را تمام کرده و تمام دانش حقوق را فراگرفته‌اند. حقوق، علم بروزی است و طبیعتاً اگر خود را بروز نکنند از قافله عقب می‌مانند چراکه قوانین ما اکثراً قدیمی هستند. قوانین را می‌خوانند و می‌رسند به عصر حاضر تازه از این به بعد قوانینی که در مجلس تصویب می‌شوند باید آن‌ها را هم فرابگیرند و خودشان را بروز کنند.»

وی خاطرنشان کرد: «دانش‌آموختگان باید مشاغلی که در آینده انتخاب خواهند کرد مثل وکالت، قضاوت و سردفتر و ... را خیلی بااحتیاط و با آگاهی انتخاب کنند. شاید این حرف‌ها تکراری باشد برای دوستان فارغ‌التحصیل ما اما فکر می‌کنم گفتنش خالی از لطف نیست؛ بارها گفتیم اگر کسی عاشق پول است سراغ وکالت نرود و اگر کسی عاشق قدرت است سراغ قضاوت نرود زیرا این دیدگاه‌ها هر دو فسادآور است.

قربانیان با یادآوری خصوصیات یک دانش‌آموخته خوب در رشته حقوق اظهار کرد: «اگر کسی در این رشته پا گذاشت و به اینجا رسید چند خصیصه خوب صرف‌نظر از اخلاق که خدمتتان گفتم را به‌عنوان محور و اصل باید داشته باشد ازجمله اینکه فن بیان خوب داشته باشد، زبان عربی یا انگلیسی یا فرانسه را یاد بگیرد، دانشش را بروز کند، جسارت داشته باشد، خوش‌برخورد باشد، خوش‌لباس و خوش‌پوش باشد، بنابراین این‌ها همه کاراکترهایی است که وقتی در محاکم حاضر شوند آن‌ها را به‌عنوان چهره حقوقی می‌شناسند البته حقوقی که عرض می‌کنم حقوق‌دان است نه حقوق خوان.»

وی ادامه داد: «از طرف دیگر به‌هرحال در طول دوران تحصیل یک دانشجوی حقوق، از ترم اول برای بستگان و فامیل‌هایش این مسئله ایجادشده که فلانی دارد حقوق می‌خواند زنگ بزنیم و یک سؤالی از او بپرسیم بلکه جواب بدهد و اگر او مکثی کند و بگوید که بگذارید بعداً جوابتان را بدهم می‌فهمند که او شاید چیزی بلد نیست اما کسی که وارد این رشته شد باید بداند که به‌هرحال در چارچوبی یک سری اطلاعات کلی را به فرد بدهند که آن فرد به او اطمینان کند و حتماً رازداری و حفظ اسرار مردم نیز خصیصه ایست که باید خیلی به آن توجه کند.»

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: «کسانی که قصد ادامه تحصیل را در مقاطع بالاتر داشته باشند به این نکته توجه کنند که اگر ما می‌خواهیم فوق‌لیسانس بخوانیم اولاً چرا بخوانیم و در ثانی به چه دردمان می‌خورد؟ در تحصیلات تکمیلی بر اساس آن علایق خودتان این رشته را ادامه می‌دهید. وقتی‌که به‌عنوان‌مثال رشته جزا و جرم‌شناسی را انتخاب می‌کنید نگویید این رشته زمخت است این رشته صحبت جرم و جنایت را می‌کند. رسالت این رشته این گرایش تحویل انسان خوب و سالم به جامعه است. یا رشته حقوق خصوصی را که انتخاب می‌کنید یا رشته حقوق بین‌الملل یا رشته‌های دیگر باید ببینید علایق فکری‌تان چیست و بر آن اساس رشته را انتخاب کنید.

قربانیان گفت: «بارها هم توصیه کردیم به خانم‌ها و آقایان که اگر می‌خواهید ادامه تحصیل بدهید ابتدا شغل و بعد ادامه تحصیل. آقایان هم همین‌طور ابتدا خدمت سربازی و سپس ادامه تحصیل. برای ادامه تحصیل دیر نیست اما اگر شغل را انتخاب نکنید خود ادامه تحصیل مانعی است برای انتخاب شغل. اینکه از خودتان انتظاری دارید که بعضی از مشاغل را انتخاب نکنید و یا انتخاب کنید و البته به خودتان بستگی دارد که راه درست را با تحقیق کامل بدست آورید.»

گفت‌وگو از سید امیررضا حسینی‌نژاد

  • شنبه 23 دي 1396
یزدان پناهی

رئیس حوزه ریاست و روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

چهارشنبه 26 دي 1397 . 22:46 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی