دستورالعمل انتخاب دانشجوی نمونه

دستورالعمل انتخاب دانشجوی نمونه

 

ازمعافیت شهریه تا چگونگی شرکت دررقابت.......

 دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی جانمانند!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تنها تا 30 آبان ماه امسال زمان دارند مدارک مورد نیاز را به معاونت فرهنگی دانشجویی خودارائه کنند تا در یکی از سطوح در نظر گرفته‌شده برای دانشجویان، یعنی دانشجوی نمونه دانشگاهی، دانشجوی نمونه استانی و دانشجوی نمونه کشوری انتخاب شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

dghg

 

 

 

معافیت از شهریه:مراسم گرامیداشت و معرفی دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی هرساله در سه سطح واحد، استان و کشور برگزار می‌شود و زمان برگزاری این مراسم‌ به ترتیب در اسفندماه، اردیبهشت و هفته اول مهرماه هر سال برگزار می‌شود و به دانشجویان نمونه در سطح دانشگاه، 35 درصد تخفیف در شهریه نیم‌سال‌های باقی‌مانده و ربع‌سکه بهار آزادی، به دانشجویان نمونه استانی 50 درصد تخفیف در شهریه نیم‌سال‌های باقی‌مانده و سکه نیم‌بهار آزای و همچنین برای دانشجویان نمونه کشوری معافیت از شهریه نیم‌سال‌های باقی‌مانده و یک سکه تمام بهار آزادی اهدا می‌شود. هرچند مسائل مالی تنها یکی از اهداف این مراسم است؛ چراکه به‌منظور هم‌افزایی اندیشه‌ها و ایجاد ارتباط بیشتر بین نخبگان دانشگاه و دانشجویان نمونه، انجمن دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی توسط معاونت‌های دانشجویی و فرهنگی واحدهای مختلف این دانشگاه ایجاد شده و از این طریق زمینه ارتباط بیشتر این قشر از دانشجویان فراهم خواهد شد.

شرایط نمونه بودن:با این حال نکته انتخاب دانشجوی نمونه دانشگاه آزاد اسلامی نیز همانند تمامی مراسمی از این دست، قوانین و شرایط خاص خود دارد که مهم‌ترین آنها کسب میانگین نمره در حداقل نیمی از واحدهای درسی است. به عبارت دیگر دانشجویانی که حداقل نیمی از واحدهای درسی خود را براساس سرفصل مصوب رشته مقطع تحصیلی با کسب میانگین کل مشروحه زیر گذرانده باشند، می‌توانند در این رقابت شرکت کنند که برای مقاطع کاردانی و کارشناسی پیوسته و ناپیوسته میانگین کل 18، کارشناسی‌‌ارشد میانگین کل 17، دکتری حرفه‌ای میانگین کل 16 و دکتری تخصصی ph.D میانگین کل 17 در نظر گرفته شده است.البته این همه شروط لازم برای شرکت در مراسم نیست؛ چراکه علاوه‌بر داشتن حداقل میانگین کل، کسب 50 درصد امتیاز از بخش‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی، رعایت شئون دانشجویی و دانشگاهی نیز برای دانشجویان الزامی است؛ همچنین دانشجویان هر مقطع تحصیلی تنها یک‌بار می‌توانند به‌عنوان دانشجوی نمونه انتخاب و معرفی شوند و دانشجوی نمونه بایددر هر سه بخش مورد بررسی حداقل امتیازات موردنظر را کسب کرده و امتیازات یک بخش نمی‌تواند بخش دیگر را پوشش دهد.یکی دیگر از نکاتی که دانشجویان باید آن را مدنظر قرار دهند، این است که ارائه گواهی یا تاییدیه برای کلیه فعالیت‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی ضروری بوده و صرفا فعالیت‌های صورت‌گرفته طی دوره مقطع تحصیلی فعلی دانشجو ملاک محاسبه و امتیازبندی قرار می‌گیرد. از سوی دیگر مدرک دانشجویان بر حسب هریک از گروه‌های آموزشی مورد رسیدگی قرار گرفته و دانشجویان مقطع دکتری تخصصی (ph.D) نیز صرفا با گذراندن امتحان جامع می‌توانند در این مراسم شرکت کنند.

کسانی که نمی‌توانند شرکت کنند:البته دانشجویان دارای سابقه محکومیت در شورای انضباطی دانشگاه یا مراجع قانونی ذی‌ربط امکان شرکت در این رقابت را ندارند.دانشجویان نمونه دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه‌های آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و اجتماعی و شئون دانشجویی به‌عنوان چهار حوزه اصلی برای انتخاب دانشجوی نمونه به رقابت می‌پردازند که حوزه آموزشی شامل محاسبه میانگین هر نیم‌سال، میانگین کل، رتبه اول تا سوم در المپیادهای علمی کشوری، کسب رتبه اول تا سوم در امتحانات کشوری علوم پایه و پیش‌کارورزی است.همچنین در حوزه پژوهشی، بحث چاپ مقالات در مجلات معتبر خارجی، مجلات علمی پژوهشی و علمی و ترویجی، ارائه مقاله در همایش‌ها و کنفرانس‌های داخلی و بین‌المللی، مجری یا همکاری در انجام طرح‌های تحقیقاتی، تالیف و ترجمه و گردآوری کتاب، اختراع، ابداع و نوآوری، تجازی‌سازی ایده، نوآوری، عضویت در انجمن‌های علمی دانشجویی و کسب مقام در مسابقات علمی کشوری و بین‌المللی که با عنوان دانشگاه آزاد اسلامی در آنها شرکت شده باشد، مدنظر است. در حوزه فرهنگی و اجتماعی کسب مقام در مسابقات قرآنی، عضویت در کانون‌های فرهنگی و تشکل‌های اسلامی و بسیج دانشجویی، چاپ مقاله یا همکاری در انتشار نشریات دانشگاهی دارای مجوز، کسب مقام در مسابقات ورزشی، کارت مربیگری و داوری در رشته‌های ورزشی، مشارکت در امدادرسانی در حوادث و اردوهای سازندگی ایثارگری مورد نظر بوده و در حوزه شئون دانشجویی نیز تقید به انجام فرائض دینی، تقید به ضوابط و مقررات دانشجویی و تقید به مکارم اخلاقی و حسن شهرت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

 
دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود

 دانشجوی نمونه:دانشجوی نمونه فردی است که دارای استعدادهای برتر علمی ، فرهنگی و اجتماعی و شئونات دانشجویی بوده و براساس مندرجات آئین نامه موفق به اخذ بالاترین امتیاز از بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

ماده 3 :شرايط دانشجوی نمونه :

3-1- دانشجوياني كه حداقل نيمي از واحدهاي درسي خود را براساس سرفصل مصوب بررشته مقطع تحصيلي با كسب ميانگين كل مشروحه زير گذرانده باشند، مي توانند در اين رقابت شركت كنند.

- مقاطع كارداني و كارشناسي پيوسته و ناپيوسته با ميانگين كل (18)***- كارشناسي ارشد با ميانگين كل (17)***- دكتراي حرفه اي با ميانگين كل (16)***- دكتراي تخصصي PHD با ميانگين كل (17)

3-2- علاوه بر داشتن حداقل ميانگين كل(مربوط به بند بالا)، كسب 50% امتياز از بخش­هاي علمي، فرهنگي و اجتماعي، رعايت شئون دانشجويي و دانشگاهي مندرج در اين آئين نامه براي شركت در اين رقابت الزامي است.

3-3- دانشجو در هر مقطع تحصيلي تنها يك بار مي توانند به عنوان دانشجوي نمونه انتخاب و معرفي گردند

3-4- دانشجوي نمونه بايستي در هر سه بخش مورد بررسي حداقل امتيازات مورد نظر را كسب كرده باشد و امتيازات يك بخش نمي تواند بخش ديگر را پوشش دهد . سه بخش عبارتست از 1- فعالیت علمی (آموزشی و پژوهشی ) 2- فعالیت فرهنگی و اجتماعی 3- شئونات دانشجویی.

3-5- دانشجويان داراي سابقه محكوميت در شوراي انضباطي دانشگاه يا مراجعه قانوني ذيربط امكان شركت در اين رقابت را ندارند.

3-6- ارائه گواهي يا تاييديه براي كليه فعاليت هاي علمي ، فرهنگي و اجتماعي ضروري است و صرفاً فعاليت هاي صورت گرفته در طي دوره مقطع تحصيلي فعلي دانشجو ملاك محاسبه و امتياز بندي قرار مي گيرد.

3-7- مدارك دانشجويان برحسب هريك از گروههاي آموزشي مورد رسيدگي قرار مي گيرد.

گروههای آموزشی :شامل گروه های علوم پایه ، فنی و مهندسی ، علوم انسانی ، هنر، کشاورزی ، دامپزشکی ، پزشکی ، علوم تربیت بدنی می گردد.

3-8- گذراندن امتحان جامع در مقطع دكتری تخصصي (phd) الزامي است .

ماده 4 : موضوعات كلي مورد بررسي جهت انتخاب دانشجوي نمونه :

1-4- آموزشي:محاسبه ميانگين هر نيمسال، ميانگين كل، رتبه اول تا سوم در المپيادهاي علمي كشوري، كسب رتبه اول تا سوم در امتحانات كشوري علوم پايه و پيش كارورزي.

2-4- پژوهشي:چاپ مقالات در مجلات معتبر خارجي، مجلات علمي پژوهشي و علمي و ترويجي، ارائه مقاله در همايش ها و كنفرانس هاي داخلي و بين المللي، مجري يا همكاري در انجام طرح هاي تحقيقاتي، تاليف، ترجمه و گردآوري كتاب، اختراع، ابداع و نوآوري، تجاري سازي ايده، نوآوري، عضويت در انجمن هاي علمي دانشجويي، كسب مقام در مسابقات علمي كشوري و بين المللي كه با عنوان دانشگاه آزاد اسلامي در آنها شركت شده است.

3-4- فرهنگي و اجتماعي:كسب مقام در مسابقات قرآني، عضويت در كانون هاي فرهنگي و تشكل هاي اسلامي و بسيج دانشجويي، چاپ مقاله و يا همكاري در انتشار نشريات دانشگاهي داراي مجوز، كسب مقام در مسابقات ورزشي، كارت مربي گري و داوري در رشته هاي ورزشي، مشاركت در امدادرساني در حوادث و اردوهاي سازندگي ايثارگري.

 

زمان ثبت نام و تحویل فرمها و مدارک توسط دانشجو: 22 لغایت 30 آبان ماه 96

مکان مراجعه : حوزه معاونت دانشجویی و فرهنگی واحد

 

4-4- شئونات دانشجويي:تقيد به انجام فرائض ديني، تقيد به ضوابط و مقررات دانشجويي، تقيد به مكارم اخلاقي و حسن شهرت.

 

  • يکشنبه 21 آبان 1396
سیدامیررضاحسینی نژاد

مدير روابط عمومي دانشگاه

0 نظر

پنجشنبه 28 دي 1396 . 13:31 .

ارسال پیام مستقیم برای ارتباط با ریاست
در حال انجام عملیات...
ارتباط با ریاست
ارتباط با ریاست
ارسال پیام مستقیم برای روابط عمومی
در حال انجام عملیات...
روابط عمومی
روابط عمومی